Jump to content

Welcome to HornSports

Join our community and talk about the latest in Texas Longhorns Athletics!

Sign in to follow this  
Sirhornsalot

Texas Commits in Action – Week 7 preview

Recommended Posts

NOTABLE GAMES THIS WEEK

Texas Commit Kitan Crawford (John Tyler) vs Texas Commit Ty Jordan (West Mesquite)

#5 Columbia vs #10 Needville

Lake Travis vs Austin Westlake

Paris vs Celina

Abilene vs San Angelo Central

Lewisville vs Coppell

ART BRILES WATCH:

Mt Vernon vs #9 Jefferson

#4 A&M Consol vs #8 Lamar Consol

 

 

2020 COMMITS

 

BIJAN BREAKS ARIZONA RUSHING RECORD!

5d981491edde2.image.thumb.jpg.8e718be8e3c6655efaf55f0517a8bfdd.jpg

1. Bijan Robinson, RB, Salpointe Catholic (5-0) (Tucson, AZ) defeated Tuscon Sahuaro 58-13. Robinson became Arizona's All-Time Leading Rusher during this game. He made the most of a short night as he only had 9 carries but had 133 yards and 4 touchdowns.

Next Game – Friday, Oct. 11 Salpointe vs Casa Grande. 
 

AND HE CAN PASS!

M3KUNWRWTUXRBN3S3OGOCRYIO4.thumb.jpg.3c1a0ed94dbb1024a5c08d40fe5b8515.jpg


2. Ja’Quinden Jackson, QB, Duncanville (4-0) defeated Dallas Skyline 61-0. Jackson was 9 of 12 for 170 yards passing and five touchdowns. He also had 26 yards rushing on three totes.

Next Game – Friday, Oct 11, 7:30 p.m. vs Lake Highlands

3. Hudson Card, QB, Austin Lake Travis (4-1) defeated Kyle Lehman 59-7. Card was a perfect 8 of 8 passing for 164 yards and 2 touchdowns. 

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs Austin Westlake

4. Vernon Broughton, DT, Houston Cy Ridge (3-2) was idle last week. 

Next Game – Friday, Oct. 11 vs Cy Creek

5. Prince Dorbah, OLB, Highland Park (4-1) was idle last week

Next Game – Friday, Oct. 11 vs Mansfield Legacy

6. Jaylen Garth, OT, Port Neches-Groves. Garth is injured and out for the season.

 

7. Xavion Alford, S, Pearland Shadow Creek (5-0) defeated Texas City 34-0. No stats available.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. at Galveston Ball

8. Ethan Pouncey, CB, Winter Park FL. Pouncey is injured and out for the season.

9. Jake Majors, OC, Prosper (5-0) was idle last week.

Next Game – Friday, Oct. 11 at Dallas Jesuit 
 

RJG0178A.thumb.jpg.b33def7168f83c08b02f72bf5bb57c0e.jpg

10. Kitan Crawford, CB, John Tyler (2-4) defeated Wylie East 48-7. Crawford rushed for 75 yards on 9 carries. He caught a screen pass and turned it into a 54-yard touchdown. He also returned an interception 56 yards for a touchdown.

Next Game – Friday, Oct 11 at 7:30 p.m. vs West Mesquite (Ty Jordan)

11. Jerrin Thompson, S, Lufkin (4-1) defeated Magnolia 24-18. No stats available. 

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs College Station.

12. Logan Parr, OG, Helotes O’Connor (4-1) O'Connor was idle last week.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. at San Antonio Brandeis

13. Princely Umanmielen, SDE, Manor (3-2) was idle last week.
 
Next Game – Thursday, Oct. 10 at 7:30 p.m. at Leander Rouse

14. Van Fillinger, SDE, Corner Canyon, UT (8-0) defeated Saratoga Springs 48-7. Fillinger had five tackles, 1 TFL..

Next Game – Thursday, Oct.10 at 7:00 p.m. vs Lehi Skyridge.
 
15. Andrej Karic, OT, Southlake Carroll (5-0) defeated Denton Guyer 46-34. No stats available.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. Trophy Club Byron Nelson
 
16. Jaden Hullaby, RB, Mansfield Timberview (3-2) was idle last week.

Next Game – Thursday, Oct. 10 at 7:30 p.m. vs Dallas Samuell
 
17. Quentin Johnston, WR, Temple (4-1) defeated Belton 66-34. Johnston had two receptions for 87 yards and 1 touchdown.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs Killeen High

18. Josh Eaton, CB, MacArthur (2-3) defeated Aldine Eisenhower 32-29. No stats available.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs Aldine

19. Ty Jordan, RB, West Mesquite (2-3) was idle last week. 

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. at John Tyler (Kitan Crawford)

20. Troy Omeire, WR, FB Austin (3-2) lost to FB Ridge Point 48-7. Omeire had 11 catches for 114 yards and 1 touchdown.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs FB Travis

 

 

 

2021 COMMITS

 

5d7375b6245a4.image.thumb.jpg.45ea55fd84d5525025a13caefedbf056.jpg

1. Jalen Milroe, QB, Katy Tompkins (5-1) lost to Katy 35-30. Milroe was 19 of 28 for 407 yards and 3 touchdowns and 1 INT.

Next Game – Thursday, Oct. 10 at 7 p.m. vs Katy Mayde Creek

2. Quaydarius Davis, WR, Dallas Skyline (2-3) lost to Duncanville 61-0. No stats available.

Next Game – Friday, Oct. 11, 7:30 p.m. vs Dallas WT White.
 
3. Billy Bowman, ATH, Denton Ryan (5-0) defeated Carrollton Newman Smith 68-0. Bowman caught a 55-yard touchdown pass. 

Next Game – Friday, Oct 11 at 7:30 p.m.. vs Colleyville Heritage
 

rawImage.thumb.jpg.7463a0bd8eafa8b85498f1b8916b2034.jpg
4. Derrick Harris, OLB, New Caney (4-1) defeated Galena Park 63-6. Harris had six tackles and 1 INT.

Next Game –Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. at Port Arthur Memorial

5. Hayden Connor, OT, Katy Taylor (3-2) defeated Katy Seven Lakes 45-10. No stats available.

Next Game – Thursday, Oct. 10 at 7 p.m. vs Katy Cinco Ranch
 
6. Lake McRee, TE, Austin Lake Travis is injured and out for the season.
 
7. Juan Davis, TE, Everman (1-4) was idle last week.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. at Midlothian

2F23FWANGJXTWCDV75WVXSMMRE.thumb.jpg.bb6d327da1bba38369aa97609b94f4d9.jpg

 

8. Ja’Tavion Sanders, WR/DL, Denton Ryan (5-0) defeated Carrollton Newman Smith 68-0. Sanders had a 25-yard touchdown catch.

Next Game – Friday, Oct. 11 at 7:30 p.m. vs Colleyville Heritage

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesquite Poteet 55

Texarkana Texas High 10

4th

 

Katy Taylor 54 (Hayden Connor)

Cinco Ranch 6

4th

 

Westfield 7

Eisenhower 0

Halftime

 

Mansfield Timber View 49. (Jaden Hullaby)

Dallas Samuell 0

Halftime

 

#24 Katy Tompkins 14. (Jalen Milroe)

Mayde Creek 0

Halftime

 

Frisco Lone Star 42

Frisco Independence 7

Halftime

 

# 5 FB Marshall 35

Houston Waltrip 0

2nd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manor 20  (Princely Umanmielen)

Rouse 18

FINAL

 

Katy Taylor 57  (Hayden Connor)

Cinco Ranch 6

FINAL

 

#17 Denton Guyer 30

Keller Timber Creek 0

FINAL

 

Mansfield Timberview 49. (Jaden Hullaby)

Dallas Samuell 0

FINAL

 

#24 Katy Tompkins 28. (Jalen Milroe)

Mayde Creek 0

FINAL

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Celina 14

Paris 0

2nd

 

Dallas Jesuit 27

Prosper 7  (Jake Majors)

2nd

 

Friendswood 17

#7 Richmond Foster 14

2nd

 

John Tyler 20  (Kitan Crawford)

West Mesquite 14 (Ty Jordan)

2nd

 

#3 Allen 38

Plano East 0

2nd

 

#3 Denton Ryan 14. (Billy Bowman, Ja'Tavion Sanders)

Colleyville Heritage 0

2nd

 

Lewisville 21

Coppell 3

2nd

 

Cypress Creek 21

Cypress Ridge 0. (Vernon Broughton)

2nd

 

New Caney 28. (Derrick Harris)

Memorial 0

2nd

 

MacArthur 27. (Josh Eaton)

Aldine 0

2nd

 

#2 Shadow Creek 24. (Xavion Alford)

Galveston Ball 0

2nd

 

#7 SL Carroll 21. (Andrej Karic)

Byron Nelson 0

2nd

 

#6 Westlake 3

#15 Lake Travis 0. (Hudson Card, Lake McRee)

2nd

 

SA O'Connor 7. (Logan Parr)

SA Brandeis 7

2nd

 

#1 Duncanville 14. (JQ Jackson)

Lake Highlands 3

2nd

 

#4 Longview 14

Mesquite Horn 14

2nd

 

#4 Highland Park 27. (Prince Dorbah)

Mansfield Legacy 0

2nd

 

Temple 21. (Quentin Johnston)

Killeen 6

2nd

 

Art Briles Watch

#9 Jefferson 20

Mt Vernon 0

2nd

 

#2 Pleasant Grove 28

Pittsburg 7

2nd

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

John Tyler 27  (KItan Crawford)

West Mesquite 21 (Ty Jordan)

3rd

 

Dallas Jesuit 41

Prosper 14. (Jake Majors)

4th

 

#3 Denton Ryan 14. (Billy Bowman, Ja'Tavion Sanders)

Colleyville Heritage 9

3rd

 

New Caney 45. (Derrick Harris)

Memorial 6

4th

 

Cypress Creek 27

Cypress Ridge 20. (Vernon Broughton)

Halftime

 

MacArthur 40. (Josh Eaton)

Aldine 0

3rd

 

#2 Shadow Creek 43. (Xavion Alford)

Galveston Ball 0

3rd

 

#7 SL Carroll 42. (Andrej Karic)

Byron Nelson 0

3rd

 

#5 Lufkin 17. (Jerrin Thompson)

College Station 7

3rd

 

Midlothian 19

Everman 7. (Juan Davis)

3rd

 

#15 Lake Travis 10. (Hudson Card, Lake McRee)

Austin Westlake 3

Halftime

 

#23 Brandeis 23

SA O'Connor 7. (Logan Parr)

3rd

 

#1 Duncanville 21  (JQ Jackson)

Lake Highlands 6

Halftime

 

#4 Longview 23

Mesquite Horn 20

Halftime

 

#4 Highland Park 48. (Prince Dorbah)

Legacy 0

Halftime

 

Temple 42. (Quentin Johnston)

Killeen 19

Halftime

 

#9 Jefferson 33

Mt Vernon 8

Halftime

 

#2 Carthage 7

Van 7

3rd

 

Mexia 23

#9 Fairfield 10

3rd

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bijan went for 347 yards and 6 TDs on 16 carries. Brings his season totals to 64 carries 1473 yards and 27 TDs in 6 games. 

Salpointe Catholic (AZ) 59. (Bijan Robinson)

Casa Grande 21

FINAL

 

Corner Canyon 56. (Van Fillinger)

Skyridge 22

FINAL

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Class 6A

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Duncanville 6-0 d. Lake Highlands 28-6
2. Katy 6-0 d. Katy Morton Ranch 45-3
3. Allen 6-0 d. Plano East 45-14
4. Longview 6-0 d. Mesquite Horn 44-20
5. GP North Shore 5-1 d. Deer Park 49-7
6. Austin Westlake 5-1 lost to Lake Travis 26-25
7. Southlake Carroll 6-0 d. TC Byron Nelson 49-0
8. Beau. West Brook 6-0 d. Channelview 40-30
9. Converse Judson 6-0 d. New Braunfels 54-20
10. Cy-Fair 5-0 vs. Jersey Village Sat.
hidden ad unit
{"unitName":"dfpPosition2","display":"mobile","isMobile":false}

-

Class 5A Division I

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Frisco Lone Star 6-0 d. Frisco Independence 63-14
2. Pear. Shadow Creek 6-0 d. Galveston Ball 49-6
3. Denton Ryan 6-0 d. Colleyville Heritage 35-9
4. Highland Park 5-1 d. Mansfield Legacy 76-6
5. Lufkin 5-1 d. College Station 31-21
6. Hutto 5-0 Idle
7. Richmond Foster 4-2 lost to Friendswood 34-32
8. Lancaster 5-1 d. Sunset 73-0
9. SA Wagner 6-1 d. SA Highlands 65-0
10. Abilene Cooper 7-0 d. Amarillo Palo Duro 42-6

-

Class 5A Division II

 
Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Aledo 5-1 d. Burleson 57-21
2. Manvel 7-0 d. Houston Milby 58-0
3. CC Calallen 6-0 d. SA Southside 24-7
4. A&M Consolidated 5-0 at Rosenberg Lamar Sat.
5. FB Marshall 6-1 d. Hou. Waltrip 54-7
6. Lubbock Cooper 5-1 d. Plainview 59-0
7. Pt. Neches-Groves 4-2 lost to Crosby 13-7
8. Rosenberg Lamar 5-0 vs. A&M Consolidated Sat.
9. Huntsville 4-2 d. Montgomery Forfeit
10. PL Calhoun 4-1 at Tuloso-Midway 55-7

-

Class 4A Division I

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Argyle 6-0 d. Paris North Lamar 63-14
2. Carthage 6-0 d. Van 21-7
3. Waco La Vega 5-1 Idle
4. Decatur 6-0 d. WF Hirschi 40-28
5. Columbia 5-1 lost to Needville 34-17
6. Dumas 7-0 d. Big Spring 46-0
7. Brownwood 7-0 d. Gatesville 49-0
8. Springtown 6-0 d. Mineral Wells 66-7
9. Lampasas 5-1 d. Burnet 45-13
10. Needville 6-1 d. Columbia

34-17

 

Class 4A Division II

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Waco Connally 7-0 d. Madisonville 34-17
2. Tex. Pleasant Grove 6-1 d. Pittsburg 49-19
3. W. Orange-Stark 4-1 d. Silsbee 17-9
4. Midland Greenwood 7-0 d. Pecos 58-6
5\. Lubbock Estacado 7-0 d. Borger 56-3
6. Gilmer 5-2 d. Longview Spring Hill 42-34
7. Sunnyvale 6-0 d. Caddo Mills 54-21
8. Geronimo Navarro 6-0 d. Llano 55-14
9. Fairfield 5-2 lost to Mexia 37-10
10. Iowa Park 5-1 d. Graham 34-9

-

Class 3A Division I

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Grandview 6-0 Idle
2. Malakoff 5-1 d. Life Oak Cliff 70-7
3. Wall 6-0 d. Clyde 35-7
4. Bushland 6-0 d. Slaton 58-14
5. Atlanta 4-3 lost to Hughes Springs 32-29
6. Rockdale 6-0 d. Lago Vista 52-28
7. Diboll 6-0 d. Coldspring-Oakhurst 42-0
8. Pottsboro 7-0 d. Howe 42-3
9. Jefferson 6-1 d. Mount Vernon 47-16
10. Eastland 6-0 d. Early 59-23
 

-

Class 3A Division II

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Canadian 6-0 d. Tulia 57-14
2. East Bernard 7-0 d. Schulenburg 42-14
3. Newton 5-1 d. Kountze 66-0
4. Gunter 6-1 d. Holliday 20-7
5. Rogers 6-0 Idle
6. Crane 6-1 lost to Denver City 42-20
7. Abernathy 5-1 d. Stanton 63-0
8. Cisco 5-1 d. Coleman 47-0
9. Friona 5-1 lost to Childress 27-7
10. Poth 5-1 d. Nixon-Smiley 61-0

-

Class 2A Division I

hidden ad unit
{"unitName":"dfpPosition4","display":"mobile","isMobile":false}
Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Refugio 6-0 d. Riviera Kaufer 73-0
2. Shiner 7-0 d. Yorktown 71-7
3. San Saba 6-0 d. Goldthwaite 60-0
4. San Augustine 5-0 d. Hull-Daisetta 83-0
5. Hawley 7-0 d. Winters 58-14
6. New Deal 6-0 d. Olton 49-7
7. Holland 7-0 d. Marlin 64-13
8. Mason 4-2 d. Brackettville 23-22
9. Alto 6-0 d. Big Sandy 41-14
10. Post 6-0 d. Hale Center 64-7

-

Class 2A Division II

Rank, Team  W-L  Result  Score 
1. Falls City 5-1 d. La Pryor 56-0
2. Albany 4-2 Idle
3. Mart 3-3 d. Meridian 68-0
4. Stratford 6-1 d. Clarendon 60-15
5. Grapeland 6-1 d. Colmesneil 38-24
6. Wellington 5-1 d. Quanah 50-6
7. Hamlin 4-2 d. Roscoe 64-0
8. Flatonia 6-1 d. Burton 48-14
9. Wheeler 5-1 d. Munday 74-6
10. Ralls 6-0 d. Lockney 55-0

-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  


Franchise Quest



×
×
  • Create New...