Jump to content

Welcome to HornSports

Join our community and talk about the latest in Texas Longhorns Athletics!

Sign in to follow this  
Sirhornsalot

Friday Night Lights – Playoffs Rd 2

Recommended Posts

Hondo says don't diss the record!
I complained about the lopsided scores in the first round of the playoffs. But there are exceptions, of course. A year ago, 1-9 Hondo defeated 9-1 Devine in the first round. This week, 3-8 Hondo meets 7-3 Sweeny after beating undefeated Pearsall in the opening round.


NOTABLE GAMES

Class 6A Div 1
Euless Trinity vs #6 Duncanville
Cy Ranch vs #2 Katy
Atascocita vs Dickinson
Lamar vs Ridge Point
Lake Travis vs #9 Converse Judson

Class 6A Div 2
Southlake Carroll vs #10 DeSoto
Byron Nelson vs #5 Waco Midway
Smithson Valley vs Austin Westlake

Class 5A Div 1
Cedar Park vs Ennis
Nederland vs #2 Manvel
Richmond Foster vs #8 Dripping Springs

Class 5A Div 2
Port Neches Groves vs Texas City

Class 4A Div 1
El Campo vs Kilgore
Stephenville vs Pampa
#7 Kennedale vs Van

Class 4A Div 2
Celina vs Jasper
Seminole vs Iowa Park

Class 3A Div 1
Shallowater vs Brock

Class 3A Div 2
Daingerfield vs #1 Gunter
Cisco vs Childress

 

TEXAS COMMITS


1024x1024.jpg
PNG’s Roschon Johnson accounted for more than 500 yards of offense and 10 TDs.

Class 6A Div 1

CAMERON DICKER, K, Austin Lake Travis defeated Madison 49-14. No stats available.
Lake Travis vs Converse Judson, Saturday, 2 p.m. DKR Royal Memorial Stadium

ALVONTE WOODARD, WR; D’SHAWN JAMISON, DB defeated Cy Falls 14-10. Woodard caught three passes for 47 yards and 1 TD.
Lamar vs Ridge Point, Friday, 12 p.m. Delmar Stadium

Class 6A Div 2

KEONDRE COBURN, DT, Houston Spring Westfield defeated Stratford 42-10. No stats available.
Spring Westfield vs San Marcos Friday, 2 p.m. Prairie View A&M

CADEN STERNS, S, Cibolo Steele defeated SA Brennan 31-3. No stats available.
Cibolo Steele vs Austin Vandegrift, Friday, 2 p.m. New Braunfels Canyon Stadium

Class 5A Div 1

BJ FOSTER, S, Angleton defeated Highlands 79-14. Foster did not play.
#5 Angleton vs Boerne Champion, Friday 7:30 p.m. Heroes Stadium

Class 5A Div 2

ROSCHON JOHNSON, QB, Port Neches-Groves defeated Crosby 72-69. Johnson had an incredible night. He was 10 of 14 passing for 302 yards and 5 TDs. Johnson also rushed 36 times for 254 yards and 5 TDs. He had 556 total yards and 10 TDs on the night.
Port Neches Groves vs. Texas City, Friday, 8 p.m. NRG Stadium
 
CLASS 4A, DIV 1

KEAONTAY INGRAM, RB, Carthage defeated Huffman-Hargrave 46-10. Ingram rushed for 150 yards on 18 carries and scored 3 TDs.
#1 Carthage vs Brazosport, Friday, 6 p.m., Texan Drive Field (Porter)

 
DOzZJ0_W0AAj9N3.jpg:large
Seminole’s Reese Moore caught two 42-yd TD passes in the win over Dalhart.

CLASS 4A, DIV 2

REESE MOORE, OT, Seminole, defeated Dalhart 43-6. Moore caught two passes, both were 42-yard TD catches. 
Seminole vs Iowa Park, Friday, 2 p.m. Abilene Christian University
Seminole is riding a 10-game winning streak. They have not lost since their opener with class 5A Lubbock High.

KENTUCKY CLASS 6A
RONDALE MOORE
, WR, Louisville Trinity KY defeated Simon Kenton 49-17 in the 3rd round of the Kentucky 6A state playoffs. Moore had scored three times (one rushing, two receiving) and totaled 254 yards on just 20 touches.

Trinity (13-0) vs. Central Hardin Friday 7:30 p.m. at Trinity

SEASON COMPLETED

BRENNAN EAGLES, WR, Alief Taylor
CASEY THOMPSON, QB, Newcastle OK
BYRON HOBBS, LB, FW Eastern Hills
AYODELE ADEOYE, LB, IMG Academy
CAMERON RISING, QB, Newbury Park CA
DEMARVION OVERSHOWN, S, Arp (Had 4 carries for 67 yards in loss to Newton)
MALCOM EPPS, TE, Dekaney (caught 7 passes for 62 yards, 1 TD in loss to Klein Collins)
JALEN GREEN, CB, Houston Heights
RHAFITI GHIRMAI, OL, Frisco Wakeland

Share this post


Link to post
Share on other sites

Class 6A Div 1

 

Lamar 36

Ridge Point 29

FINAL

 

GP North Shore 52

Clear Springs 21

FINAL

 

Coppell 34

Mesquite Horn 24

FINAL

 

Pflugerville Hendrickson 14

Klein 7

FINAL

 

Atascocita 36

Dickinson 14

4th

 

SA O'Connor 31

Reagan 14

4th

 

Arl Martin 14

Odessa Permian 3

2nd

 

South Grand Prairie 7

Allen 0

1st

 

Class 6A Div 2

 

Friendswood 27

Summer Creek 26

FINAL

 

Austin Westlake 51

Smithson Valley 31

FINAL

 

Robert Vela 28

Eagle Pass 10

4th

 

Steele 29

Vandegrift 18

4th

 

Klein Collins 21

Stoney Point 14

Halftime

 

Class 5A Div 1

 

Highland Park 73

McKinney North 20

FINAL

 

Manvel 7

Nederland 0

1st

 

Memorial 3

Ball 0

1st

 

Coronado 14

Del Valle 7

1st

 

Denton Ryan 21

Birdville 6

Halftime

 

Lake Ridge 63

Dallas Adams 7

3rd

 

Class 5A Div 2

 

Aledo 45

Grapevine 30

FINAL

 

CC Calallen 33

Mercdes 12

4th

 

Alice 7

Sharyland 0

1st

 

Parkland 6

Lubbock Cooper 0

1st

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Class 4A Div 1

 

Liberty Hill 38

Rockport Fulton 14

4th

 

Midlothian Heritage 41

Crandall 20

3rd

 

Kaufman 45

Springtown 24

4th

 

Kilgore 24

El Campo 9

4th

 

LaVega 54

HM King 0

4th

 

#7 Kennedale 42

#8 Van 28

FINAL

 

CLASS 4A Div 2

 

Seminole 29

Iowa Park 27

FINAL

 

Sweeny 42

Hondo 6

FINAL

 

#9 Pleasant Grove 14

Aubrey 7

2nd

 

Celina 35

Jasper 27

4th

 

Bushland 58

Godley 20

4th

 

Class 3A Div 1

 

Whitesboro 64

Jefferson 39

Halftime

 

Kemp 23

Mt Vernon 16

FINAL

 

Grandview 49

Hughes Springs 0

4th

 

Comanche 28

Slaton 7

Halftime

 

Merkel 28

Muleshoe 27

FINAL

 

Class 3A Div 2

 

#1 Gunter 38

Daingerfield 3

FINAL

 

#8 West Rusk 35

Buffalo 0

FINAL

 

Childress 42

Cisco 20

FINAL

 

#6 Canadian 56

Eastland 14

FINAL

 

Waskom 42

Hearne 18

FINAL

 

Colorado  21

Tolar 14

4th

 

Tidehaven 58

Skidmore-Tynan 29

4th

 

#4 Newton 52

Rice 8

Halftime

 

Sonora 14

Spearman 0

1st

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Class 6A Div 1

 

Allen 28

S Grand Prairie 14

Final

 

Arl Martin 41

Odessa Permian 10

Final

 

Class 6A Div 2

 

Steele 36

Vandegrift 18

FINAL

 

#9 Klein Collins 48

Stony Point 14

FINAL

 

Class 5A Div 1

 

#2 Manvel 30

Nederland 20

3rd

 

Temple 7

Magnolia West 0

1st

 

Class 5A Div 2

 

#4 CC Calallen 47

Mercedes 12

FINAL

 

Sharyland 28

Alice 21

4th

 

Class 4A Div 1

 

Henderson 21

Sealy 7

Halftime

 

#1 Carthage 7

Brazosport 0

1st

 

Bay City 7

Silsbee 0

1st

 

Stephenville 14

Pampa 0

1st

 

Dallas Carter 13

Liberty-Eylau 0

1st

 

Class 4A Div 2

 

#9 Pleasant Grove 56

Aubrey 21

4th

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klein Oak 10

Cedar Ridge 14

2nd

 

San Benito 7

Memorial 0

1st

 

Langham Creek 15

Katy Taylor 7

2nd

 

Mansfield 6

San Angelo Central 3

2nd

 

Alexander 7

Weslaco 0

2nd

 

Ennis 7

#5 Cedar Park 0

1st

 

#7 Angleton 35

Boeren Champion 0

2nd

 

Abilene Cooper 28

Eastlake 21

Hafltime

 

Victoria West 7

Kerville Tivy 3

1st

 

#1 Carthage 45

Brazosport 7

3rd

 

Carter 23

Liberty-Eylau 17

3rd

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

UPSET!

Vernon 33

#10 Sweetwater 32

FINAL

 

Decatur 48

Andrews 42

4th

 

China Spring 43

Somerset 35

4th

 

Canyon Lake 28

Pleasanton 10

FINAL

 

Port Neches Groves 17

Texas City 10

3rd

 

Boswell 21

Richland 7

3rd

 

Waxahachi 42

South Oak Cliff 15

4th

 

Terry 24

McCallum 52

4th

 

Mansfield Legacy 60

Dallas Kimball 7

4th

 

Hutto 24

A&M Consol 21

4th

 

Marshall 62

New Caney 35

4th

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

#5 Cedar Park 17

Ennis 14

4th

 

Flour Bluff 41

Memorial 33

4th

 

Monterrey 52

Andress 52

4th

 

#7 Angleton 69

Boeren Champion 7

FINAL

 

#2 Manvel 51

Nederland 26

FINAL

 

#7 Waco Midway 45

Byron Nelson 7

4th

 

Memorial 35

San Benito 31

4th

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Class 6A Div 1

 

UPSET!

Euless Trinity 28

#10 Duncanville 27

FInal

 

#3 Katy 55

Cy Ranch 7

FINAL

 

#6 Sachse 24

Rockwall 17

FINAL

 

Los Fresnos 47

Southwest 35

FINAL

 

UPSET!

Lake Tavis 47

#2 Converse Judson 39

FINAL

 

Midland Lee 42

Arl Lamar 38

FINAL

 

Class 6A Div 2

 

Lufkin 35

Richardson Pearce 18

FINAL

 

Spring Westfield 47

San Marcos 3

FINAL

 

Longview 75

Dallas Jesuit 43

FINAL

 

Kingwood 38

Clear Lake 30

FINAL

 

Arlington 77

El Paso Montwood 42

FINAL

 

UPSET!

Southlake Carroll 33

#4 DeSoto 15

FINAL

 

Class 5A Div 1

 

UPSET!

Richmond Foster 28

#9 Dripping Springs 21

FINAL

 

Class 5A Div 2

 

#10 Frisco Lone Star 35

Lovejoy 9

3rd

 

North Forney 50

Lake Dallas 20

FINAL

 

Class 4A Div 2

 

Salado 63

Liberty 14

FINAL

 

Bellville 35

Fairfield 34

FINAL

 

Class 3A Div 1

 

Franklin 45

LaMarque 7

FINAL

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  


×
×
  • Create New...