Jump to content
News Ticker
  • Texas vs Iowa State kickoff will take place on Saturday, November 17th @ 7:00 PM at DKR-TMS in Austin
  • Texas Football schedules Georgia for home and home series in 2028 and 2029
  • Texas Football ranked 13th in AP Poll and 14th in Coaches Poll
Sign in to follow this  
Sirhornsalot

Friday Night Lights – Week 10

Recommended Posts

2019 TEXAS COMMITS

1. Tyler Johnson Oak Ridge (3-5) (Conroe, TX) defeated Klein Cain 34-7. No stats available.

vs Klein, 7 p.m. Friday at Klein.

2. Jordan Whittington (7-1) Cuero (Cuero, TX) defeated Austin Eastside Memorial 70-0. Whittington returned a punt 40 yards for a touchdown.

vs Navarro Friday, 7:30 p.m. at Gobblers Stadium
 
3. De'Gabriel Floyd (7-3) Westlake (Westlake Village, CA) lost to Oaks Christian (CA) 13-7. Floyd returned a fumble 60 yards for a touchdown against nationally ranked Oaks Christian.

vs. Los Alamitos, Friday, 9 p.m. at Los Alamitos

 
4. Jake Smith (9-0) Notre Dame Preparatory (Scottsdale, AZ) defeated Paradise Valley 47-35. Smith saw limited action in the win, rushing for 49 yards and scoring on a 71-yard kick off return. Smith sits at 31 touchdowns on the season.

vs. , Friday, 8 p.m. at Notre Dame Prep.

5b93576273047.image.thumb.jpg.75c18d82cca1385e6e9eb9f320ea2451.jpg

5. Kenyatta Watson II (7-2) Grayson (Loganville, GA) defeated Rockdale County 49-3. Watson had a blocked punt. 

Vs. South Gwinnett (GA), Friday, at 6:30 p.m. at South Gwinnett.

 

6. Demariyon Houston (9-0) Millwood (Oklahoma City, OK) defeated Little Axe (OK) 62-14. No stats available. Millwood has Oklahoma’s longest active 11-man winning streak at 37 games.

Millwood is idle this week.


7. Brayden Liebrock (9-1) Chandler (Chandler, AZ) defeated Hamilton 34-7. Liebrock had four receptions for 28 yards and one touchdown.

vs. Boulder Creek Friday, 8 p.m. at Chandler.

 

8. Chris Adimora (8-2) Mayfair (Lakewood, CA)  defeated Bellflower 21-7. Adimora returned an INT for a touchdown.

vs. Ayala at Mayfair, Friday, 9:30 p.m.

 

9. Roschon Johnson (6-2) Port Neches-Groves (Port Neches, TX) defeated Santa Fe 47-19. Johnson had 240 yards passing and 120 yards rushing with five touchdowns.

Vs Santa Fe, Friday, 7:30 p.m. at Indian Stadium, PNG


 

10. Javonne Shepherd (2-6) North Forest (Houston, TX) defeated to Houston Worthing 34-14.

vs. Stafford, Friday, 5 p.m.  at Stafford.

 

11. Marcus Tillman Jr. (8-1) Jones (Orlando, FL) defeated Tavaris (FL) 60-0. No stats available.

Defeated Orlando Evans, 48-0, Tuesday night.


12. Peter Mpagi (4-4) George Ranch (Richmond, TX) defeated Elsik 35-6. No stats available.

Vs Strake Jesuit Prep, Friday, 7 p.m., Crusader Stadium


13. Marques Caldwell (0-8) Alvin (Alvin, TX)  lost to Clear Spring 49-6. Caldwell is out with an injury.

vs. Clear Brook, Friday, 7 p.m. at Alvin.

 

5a73d4b024398.image.thumb.jpg.34907095730a22158d8dd192ad21a133.jpg
14. T'Vondre Sweat (7-1) Huntsville (Huntsville, TX) defeated Katy Paetow 48-0. No stats available.

vs Lake Creek, Friday, 7:30 p.m. at Lake Creek.

 

15. Jared Wiley (8-0) Temple (Temple, TX) – defeated Waco 52-0. Wiley passed for 150 yards and 1 touchdown.

vs Waco Midway, Friday 7:30 p.m. at Wildcat Stadium (Temple).


16. Derrian Brown, RB, Buford (GA) (6-2) defeated Walnut Grove (GA) 61-0. Brown gained 120 yards and scored two touchdowns despite only playing one half.

vs Clarke Central (GA), Friday, at 6:30 p.m. at Buford HS.


17. Tyler Owens, S, Plano East (6-2) defeated McKinney 45-42 2OT. No stats available.

vs Plano West, 7:30 p.m. Friday at West.

 
18. David Gbenda (2-6), LB, Katy Cinco Ranch – lost to Katy 70-17. Gbenda had a sack, two TFLs, and seven tackles.

vs. Katy Tompkins, Saturday, at 11 a.m. at Cinco Ranch.

19. Peyton Powell, QB, Odessa Permian – lost to DeSoto 38-28. Powell rushed for 67 yards, passed for 90 yards and two touchdowns. 

vs Frenship, Friday 7:00 p.m. at Ratliff Stadium

 

Marcus-Washington-Scout.thumb.jpg.5d186d1d7c5332b38aff99daccccfb8a.jpg

20. Marcus Washington, WR, St Louis (MO) Trinity Catholic – defeated Sumner Academy 88-0. No stats available. Trinity advances to play McCluer South Berkley in the first round of the Missouri playoffs.

 

2020 TEXAS COMMITS

1. Hudson Card, (7-1) Lake Travis (Austin, TX) defeated Austin Del Valle 55-23. Card was 20 of 22 passing for 275 yards and six touchdowns. Card rushed for 67 yards and 1 touchdown.

vs Hays, Friday, 7:30 p.m. at LT ISD Stadium.

 

0_p1b3svj2j8rfo14681dhm1hjm1cul4.thumb.jpg.cd0d1feb62b4de6a9480c37bd5e201fa.jpg

2. Logan Parr, OL, (8-0) San Antonio O’Connor – defeated San Antonio Clark 42-14. No stats available.

vs. San Antonio Brennan, Saturday, 7 p.m. at Brennan.

 

 

ASSOCIATED PRESS TEXAS SCHOOLBOY POLLS

Class 6A

School    Rec.    TotalPts    Prv

1. Allen (21)(8-0)    237    1

2. Galena Park North Shore (3)    (8-0)    204    2

3. Converse Judson    (7-0)    182    3    

4. Longview(    8-0)    158    4

5. Duncanville    (8-0)    146    5

6. Southlake Carroll    (8-0)    112    6

7. Katy    (7-1)    99    7

8. Austin Westlake    (7-1)    84    8

9. Cypress Ranch    (8-0)    35    10

10. Lake Travis    (6-1)    34    9

Others receiving votes: Humble Atascocita 8. Temple 7. Haltom City 6. Pearland 4. Austin Vandegrift 2.Klein Collins 1. Cedar Hill 1.

 

Class 5A

School    Rec.     Pts    Prv

1. Aledo (21)    (8-0)2371

2. D Highland Park (3)    (8-0)    209    2

3. Denton Ryan    (8-0)    191    3

4. Fort Bend Marshall    (8-0)    161    4

5. Lufkin    (7-1)    143    5

6. Hutto    (7-0)    120    6

7. Lubbock Cooper    (8-0)    77    7

8. Alvin Shadow Creek    (8-0)    72    8

9. Frisco Reedy    (9-0)    36    10

10. College Station    (7-1)    31    9

Others receiving votes: SA Wagner 15. Manvel 12. Mesquite Poteet 4. Huntsville 4. Angleton 3. Lubbock Coronado 2. Lewisville The Colony 1. N. Richland Hills Birdville 1. A&M Consolidated 1.

 

Class 4A

School    Rec.    Pts    Prv

1. Carthage (18)    (8-0)    233    1

2. Argyle (5)    (8-0)    220    2

3. Liberty Hill(6-1)    186    3

4. Waco La Vega (1)    (6-2)    144    4

5. Cuero    (7-1)    109    5

6. Midlothian Heritage    (7-1)    105    6

7. Sealy    (8-0)    86    8

8. Texarkana Pleasant Grove    (7-2)    84    7

9. Jasper    (8-0)    60    9

10. Glen Rose    (8-1)    22    NR

Others receiving votes: Sweeny 21. Geronimo Navarro 8. Paris 8. Springtown 8. Giddings 8. Lorena 8. Fischer Canyon Lake 7. Stephenville 2. Sunnyvale 1.

Class 3A

School    Rec.     Pts    Prv

1. Newton (24)    (7-0)    240    1

2. Gunter    (8-0)    213    2

3. Goliad    (7-1)    163    3

4. Brock    (7-1)    144    4

5. Canadian    (7-1)    131    5

6. Childress    (7-1)    95    6

7. Clifton    (9-0)    68    9

8. Gladewater    (7-1)    64    7

9. Franklin    (6-1)    61    8

10. Jefferson    (8-0)    30    NR

Others receiving votes: Yoakum 28. Cisco 21. Shallowater 17. Cameron Yoe 16. Waskom 15. Big Sandy Harmony 5. Buffalo 5. Abernathy 2. Woodville 1. Tatum 1.

Class 2A

School    Rec.    Pts    Prv

1. Mason (20)    (8-0)    233    1

2. Wellington (4)    (8-0)    213    2

3. Mart    (7-1)    175    3

4. Shiner    (8-1)    154    4

5. New Deal    (7-0)    132    5

6. Falls City    (8-0)    121    6

7. Price Carlisle    (8-0)    102    7

8. Muenster    (7-1)    90    8

9. Refugio    (6-2)    56    9

10. Iraan    (8-0)    21    NR

Others receiving votes: Sundown 9. Celeste 6.Grapeland 4. Hawley 3. San Saba 1.

 

MAXPREPS NATIONAL TOP 25

1. St Johns Bosco (CA)

2. Mater Dei (CA) (Bru McCoy)

3. IMG Academy (FL) (Trey Sanders)

4. TIE

Allen, TX

St Johns (DC)

6. Centennial (CA)

7. Colquitt County (GA)

8. Carol City (FL)

9. De La Salle (CA)

10. St Thomas Aquinas (FL)

11. St. Joseph's Prep (PA)

12. Central (FL)

13. Galena Park North Shore, TX

14. TIE

Warren Central (IN)

St Louis (HI)

16. Oaks Christian (CA)

17. St Frances Academy (MD)

18. Colerain (OH)

19. Dutch Fork (SC)

20. Rome (GA)

21. Archbishop Hoban (OH)

22. University Lab (LA)

23. Duncanville, TX

24. Folsom (CA)

25. Chandler (AZ) (Brayden Liebrock)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folks, I will be at deer camp tomorrow night through Saturday and won't be here to post scores. @Aaron Carrara will post the Scorestream graphics for the games on this thread..

 

Thursday night action

FM Marcus 34

Macarthur 17

Final

 

Paducah 87

Crowell 59

Final

 

#10 Sweeny 63

Kashmere 6

Final

 

DeSoto 51

South Grand Prairie 7

Final

 

A$M Consolidated 75

Rudder 21

Final

 

Keller 22

Fossil Ridge 14

Final

 

Atascocita 77

Pasadena 0

Final

 

Dulles 22

Elkins 21

Final

 

 

Final

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  


Franchise Quest


×